Przygotowanie do stania na głowie z podparciem - salamba sirsasana

  Salamba sirsasana - stanie na głowie z podparciem na przedramionach, złączonych w koszyczek dłoniach, stabilnych barkach i mocnych ramionach, to asana, należąca w jodze do grupy pozycji odwróconych.


 • Przynosi wiele korzyści: stymuluje krążenie, obniża ciśnienie, reguluje pracę układu hormonalnego, wzmacnia barki, tułów, ramiona, brzuch, zwalcza bezsenność - uspokaja, odmładza;-).
 • Nie mogą jej wykonywać osoby z nadciśnieniem i za niskim ciśnieniem, problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, kobiety w ciąży, osoby z problemami układu krążenia, lub w trakcie menstruacji. Nie należy wchodzić do pozycji, jeśli odczuwasz zawroty głowy, szum w uszach lub lęk przed odwróceniem ciała do dołu głową i do góry nogami, ból głowy i gorączka. 
 • Jakiekolwiek opory danego dnia, niepewność czy gorsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, powoduje, że nie wolno podejmować prób wejścia do salamby sirsasany. Zamiast niej polecam łatwiejszą i spokojniejsza asanę - viparita karani czyli tułów i głowa leżą na macie, nogi są uniesione bądź oparte o ścianę (pokażę ją na koniec artykułu).Salamba sirsasana

Przed pełnym wykonaniem asany, warto przygotować ciało następującymi asanami oraz pozycjami. Najlepiej wykonywać stanie na głowie z podparciem pod koniec sesji jogi, w szkole jogi i pod okiem nauczyciela. Nie zabierajcie się do niej samodzielnie od podstaw. Mój tekst jest dla osób ćwiczących jogę od dawna i mających tę pozycję już opanowaną.

Sekwencja asan przygotowująca ciało do stania na głowie.

Asany wzmacniające mięśnie ramion, obręczy barkowej i pleców.
 • Pies z głową w dół


 • Delfin


 • Podchodzenie nogami w delfinie


 • Unoszenie nóg pojedynczo w delfinie


 • Odpoczynek między asanami - siad na piętach/pozycja dziecka/ kolana złączone lub szeroko/ czoło podparte na dłoniach (wersja najłagodniejsza rozluźniająca kark).Całe sekwencja przygotowująca:POLECAM STANIE NA GŁOWIE PRZY ŚCIANIE;-))
 • Pełne wejście do salamby sirsasany / utrzymanie na 3 - 5 oddechów - poziom  pierwszy / wyjście z asany - nie opuszczaj nóg gwałtownie, wchodzisz uginając kolana i powoli opuszczając najpierw silniejszą nogę oraz utrzymując mocne napięcie brzucha oraz tułów stabilny. Gwałtowne opadanie nogi, to szarpnięcie w szyi, a to jest ruch niepożądany - uwaga na kręgi szyjne!!!. POWOLI!!!ŚWIADOMIE!!!
POZYCJA WYJŚCIOWA:

Ramiona na szerokość barków - ustalasz odległość ramion łapiąc się za przeciwne łokcie. Dłonie splecione w koszyczek. Opierasz czubek głowy w koszyczku z dłoni. Barki stabilne, mocne, ramiona stabilne mocne. Ciężar ciała oprze się na przedramionach, ramionach. Barki odsunięte od uszu, nie zapadają się, łopatki doklejone do pleców. Brzuch wciągnięty.Podchodzisz stopami maksymalnie do przodu, wciągając mocno pępek i utrzymując tułów stabilny, barki stabilne (nie zapadnięte, oddalone od uszu). Unosisz nogi na zmianę i gdy już jesteś gotowa, unosisz jednym ruchem wybraną nogę, dołączając do niej drugą. Nie wyrzucaj nogi z impetem. Spokojnie oprzyj pięty na ścianie. Na początku zostajemy w staniu na łowie z podparciem, na 3 - 5 oddechów i wychodzimy z pozycji delikatnie uginając kolana i powoli opuszczając jedną i drugą nogę. Nie opadaj stopami gwałtownie na matę, uważaj na szyję.


 • Odpoczynek po staniu na głowie - pozycja dziecka - dłonie pod czołem lub siad na piętach, kolana szeroko. Zostań w balasanie dłużej.


Viparita karani 
Nie wykonuj gdy - cierpisz na poważne problemy ze wzrokiem, masz mocną miesiączkę, przy problemach z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

POLECANA - na rozluźnienie nóg po długich godzinach stania. Obniża napięcie przedmiesiączkowe, zwalcza migreny, wycisza umysł.

 • Wejście do pozycji - pełna pozycja - wyjście z pozycji

 WEJŚCIE DO POZYCJI (filmik)W VIPARICIE pośladki dotykają ściany. Błędem jest odsunięcie ich od niej:
SPRZĘT:

Można użyć wałka, kostki, zwiniętego koca lub poduszki, i podłożyć pod ścianą (pośladki leżą na wałku czy pomocy). Można wykonać viparitę w leżeniu na macie, bez podpory w postaci ściany. Utrzymujesz wtedy nogi rozłączone na szerokość bioder, w górze. Pod pośladki możesz położyć klocek, piankę, zwinięty koc lub ręcznik.


WYJŚCIE Z VIPARITY KARANI


Enjoy your YOGA!!!!!!!!!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP