Pozycje unikane w czasie ciąży - seria "Ciąża cz. I"





     Ciąża to stan fizjologiczny organizmu kobiecego, powodujący w nim ogromne i czasowe zmian. Wywołuje burzę hormonów  (gruczoły dokrewne zaczynają wydzielać hormony w stężeniach znacznie przewyższających normę) oraz masę odczuć, tak zintensyfikowanych, że czasem nie wiesz jak sobie z tym poradzić.


Oczywiście, każda z nas inaczej przechodzi ten okres w życiu i liczy się przede wszystkim to co powie Twój lekarz prowadzący ciążę, pod kontrolą którego powinnaś być cały ten czas (robiąc badania po każdym trymestrze).
  Kobiety na ciążę reagują różnie. Jedne cieszą się akceptując zmiany zachodzące w ciele. Przybierzesz na masie ok 20% Twojej dotychczasowej wagi. Jeśli masz niedowagę, przybierzesz więcej. Jeśli nasz nadwagę, przybierzesz mniej. Te 20 % to prawidłowy wzrost wagi kobiety w ciąży.
Drugie panie, będą niezadowolone, i będą chciały za wszelką cenę utrzymać szczupła sylwetkę, nie bacząc na potrzeby rozwijającego się w macicy dziecka. Ta grupa stanowi zawsze spore wyzwanie do przekonania, że w ciąży (to tylko 9 miesięcy Twojego, całego życia, ODPUŚĆ!!!), powinny się relaksować i robić tylko to, na co organizm ma ochotę, nie więcej.

Czy aktywność fizyczna w ciąży jest dobra?

W ciąży dajesz sobie czas na relaks i nie zmuszasz się do niczego. Twoim celem jest spokojnie przejście przez ten okres w życiu. Aktywność fizyczna na na celu zapewnienie Ci komfortu i zdrowia oraz przygotowania ciała do porodu.

Podstawowa aktywność:
  • spacery
  • chodzenie (dotarcie codzienne) do pracy
  • zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży ( od II trymestru)
Generalnie, są panie, które mogą przebiec 10 km, jeśli wcześniej regularnie ćwiczyły i biegały po 20-40km. Ale najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza prowadzącego naszą ciążę.


Pierwszy trymestr

Liczymy go od dwóch tygodni przed poczęciem (pierwszy dzień ostatniej miesiączki). Czas trwania 12- 13 tygodni. To 3 miesiące najwyższego ryzyka. Większość Pań chce ciągle spać - w tym trymestrze nasz przyszły potomek, rozwija się najmocniej (kształtuje się serce, układ nerwowy, kręgosłup, oczy, organy większość organów wewnętrznych. Organizm zużywa mnóstwo energii na BUDOWANIE NOWEGO ORGANIZMU.

   Nudności, wymioty, zaparcia, brak apetytu, zawroty i bóle głowy  (spadek ciśnienia krwi)– towarzyszą kobiecie w pierwszym trymestrze . Spowodowane są zwiększonym wydzielaniem hormonów (progesteron i  estrogeny – wytwarza je ciałko żółte w jajniku). Ciało przystosowuje się do ciąży i zmienia swój kształt. Piersi powiększają się i stają się obolałe.  Następuje rozluźnienie się mięśni gładkich układu pokarmowego pęcherza moczowego (nietrzymanie moczu + częstsze wypady do toalety= zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnych) , macicy , naczyń krwionośnych i limfatycznych. 


Przez całą ciążę musisz się zdrowo odżywiać. Omijać szerokim łukiem nadmiar "szybkiego cukru" i produkty przetworzone. Najlepiej jeść w mniejszych porcjach i częściej. Owoce zastąpią ci słodkości (fruktoza). Czujesz ochotę na czekoladę? Byc może masz ochotę na żelazo i magnez. Jedz buraki i zielone warzywa, dodaj odrobinę orzechów.

Nie kupuj kremów na rozstępy. To chemia (zawsze są tu jakieś SLS i tym podobne świństwa), i w pierwszym trymestrze może ona zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi malucha (pamiętaj o tym, że kształtują się tutaj jego narządy, serce, mózg!!!). Najlepsze do smarowania ciała będą naturalne oleje spożywcze:
  • kokosowy - ma neutralny zapach
  •  oliwa z oliwek (bez jakichkolwiek innych dodatków - czyli czysta)



Drugi trymestr 


Wraca piękna cera i większy spokój. Jeśli pierwszy trymestr przeszłaś spokojnie i masz zgodę lekarza, to w drugim zaczynasz chodzić na lekkie ćwiczenia dla Pań w ciąży. Dziecko rośnie jak szalone, Twój brzuszek też;-)

   Łożysko przejmuje wydzielanie progesteronu a ciałko żółte zanika. Znikają niedogodne objawy z pierwszego trymestru.  Macica powiększa się i w tym trymestrze wyjdzie poza obręb miednicy a Twój brzuszek będzie już widoczny. Dziecko gwałtownie rośnie (14 tydzień – ma już ukształtowane serce, płuca, mózg, nerki i pozostałe narządy wewn.). 18-20 tydzień – dziecko zaczyna się ruszać. Wzrasta pragnie nie spowodowane zwiększeniem się serca matki oraz 3 krotnym wzrostem objętości krwi.
Rozwijający się szybko płód, uciska na dolne plecy – występują bóle w lędźwiach.
Zaczyna działać hormon relaksyna (produkt łożyska). Rozluźnia on ścięgna i więzadła, tak że Twoje ciało wykazuje zwiększoną nadruchomość niż przed ciążą. Nie ulegaj jednak fascynacji zrobienia szpagatu oraz wyginania się mocno, gdyż więzadła i ścięgna bardzo mocno rozciągane, nie wrócą już do poprzedniego stanu , a ich nadruchomość  przyczynia się do nierównomiernego ścierania się tkanki chrzęstnej stawów (narażone są tutaj zwłaszcza stawy  krzyżowo – biodrowe.



Trzeci   trymestr


Przygotowanie ciała do porodu.
W ósmym miesiącu ciąży dziecko jest już duże a macica wypełnia całą jamę brzuszną, naciskając na płuca i żołądek. Dziecko odwraca się główką w kierunku dna miednicy. Pod koniec ciąży wzrasta parcie na pęcherz moczowy i ilość wizyt w toalecie.
Występuje ucisk na mięśnie kręgów lędźwiowych – bóle dolnej części pleców mogą się nasilić.



CZEGO ZDECYDOWANIE NIE WYKONYWAĆ PRZEZ CAŁĄ CIĄŻĘ:



  • Dziwnych i ambitnych ćwiczeń równoważnych - zawroty głowy, przesunięcie środka ciężkości ciała, to wszystko powoduje, że ta wersja ćwiczeń równoważnych jest raczej niebezpieczna. Dozwolone ćwiczenia równoważne zobaczysz na zajęciach grupowych TYLKO DLA PAŃ W CIĄŻY w klubie fitness.

  • Siady z uciskanym brzuszkiem oraz ćwiczenia, w których też go uciskasz, spięcia brzucha CRUNCHE - są ZAKAZANE!!!

  • Leżenia na brzuchu i wygięć tułowia w tył ( lędźwia!!!)
  • Leżenie na brzuchu uciska brzuch. Lędźwia bolą a więzadła są rozluźnione, nie trudno o dyskopatię.
  • Ćwiczenia pleców w tej pozycji nic ci teraz nie dadzą.

  • Mocnych skrętów tułowia w talii. Uwaga !!!! Dziecko!!!
  • Bardzo mocnych, głębokich i nagłych (bez psychicznego ogarnięcia sytuacji przestrzennej i przygotowania wzrokowego;-)), skłonów i podnoszenia rzeczy z podłogi poprzez skłon.;
  • Generalnie nie schylasz się tylko podnosisz poprzez przysiad na plecach prostych.
  • Mocny skłon i dyskopatia gotowa...

Mam nadzieję, że art. okazał się pomocny!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP