Rodzaje jogi

  Moje zainteresowanie jogą wzrasta. Czytam, szukam, chłonę wiedzę. Zaglądam zarówno do książek takich jak "Światło Jogi" B.K.S Iyengar, jak również do magazynów branżowych związanych z fitness.
Dzisiaj pragnę przybliżyć wam rodzaje zajęć z jogi (w szkołach oraz klubach fitness).







Rodzaje/systemy    JOGI

  • Hatha joga – wszystkie jej rodzaje koncentrujące się na ćwiczeniach fizycznych a nie medytacji.
Hatha powstała w średniowieczu i związana była z medytacjami, pojmowaniem świata przez pryzmat religijny. W początkach XX w. w Indiach, ten rodzaj jogi przekształcono w typową gimnastykę (składała się z ćwiczeń wziętych z zapasów hinduskich, szwedzkiej gimnastyki oraz elementów angielskiej musztry wojskowej). W tej właśnie formie przetrwała do dziś. 

  • Ashtanga joga – joga dynamiczna, zawierająca asany ćwiczone w cyklach o dużej dynamice oraz związane ściśle z właściwym oddychaniem (zwane są one VINYASami). Ten rodzaj jogi ma charakter aerobowy o średniej intensywności z ćwiczeniami na siłę ramion i tułowia (bez siły nóg) , natomiast główny nacisk kładzie się tutaj na zwiększenie gibkości ciała.  Dynamika tej jogi związana jest z bardzo szybki tempem wykonywania asan. Ashtanga stworzona została w latach 30-tych XX w.  Ashtanga najbardziej sprzyja kontuzjom (stawy kolanowe, biodrowe, kręgosłup lędźwiowy i krzyżowy)  przez zbyt szybkie tempo oraz wykraczanie poza fizjologiczne normy zakresu ruchów w stawach przy tym tempie. 
 
  • Vinyasa, Power jog, joga flow – formy jogi wzorowane na ashtandze, trochę łagodniejsze od niej.  Budowanie tych sesji zależy od doświadczenia instruktora (mogą być zarówno bardzo mocne i sprzyjające kontuzjom jak i racjonalnie przeprowadzone ukierunkowane pro-zdrowotnie  - mamy tutaj dowolność.
 
  • Iyengar joga – wyszła z ashtangi ale ewoluowała w coś zupełnie innego. Stworzył ją B.K.S  Iyengar, sam mający liczne problemy ze zdrowiem.  Iyengara została uznana za  odrębny styl od lat 60 –tych.  Cechuje się ona taką kompozycją zajęć, w której w ciągle zmiennych proporcjach (zależnych od doświadczenia nauczyciela, pory roku, dnia, ukierunkowania lekcji na konkretny:  cel w danym dniu, miesiącu, grupę osób) na występują asany rozciągające, statyczne, siłowe, równoważne i relaksacyjne . Iyengara wyróżnia się ponadto szczególnym przywiązaniem do prawidłowej techniki wykonywania asan oraz sporym użyciem przyrządów (klocki, koce, wałki, paski, pianki, liny) które ułatwiają bądź przystosowują pozycje ustawienia ciała indywidualnie (to jest właśnie tutaj najlepsze!). Żeby zostać nauczycielem tego stylu, trzeba najpierw wyrobić sobie 2,5 roku praktyki własnej by dostać się na kurs (trwający wiele lat ) na którym powoli zdobywasz kolejne stopnie nauczycielskie – ma on dużą renomę i solidne podstawy.

W  trakcie lekcji Iyengar pojawiają się pewne przestoje w dynamice ruchu, czyli dłuższe omawianie techniki asan oraz ustawianie się z przyrządami. Wg. WHO nie spełnia ona kryteriów treningu pro-zdrowotnego , więc zaleca się jej uzupełnianie pozostałymi formami aktywności fizycznej ( ja np. dołączam nordic walking , chodzenie – nie jeżdżenie, po mieście, w ciepłych miesiącach jazdę terenową na rowerze oraz pływanie). Uważam, że Iyengara byłaby świetnym uzupełnieniem w planie treningowym triathlonisty.  Ma ona charakter pracy statycznej z nastawieniem na wzmacnianie/siłę,  buduje mobilność, propriocepcję, równowagę ucząc nas jednocześnie skutecznej relaksacji. 






Najnowsze, bardziej komercyjne "wynalazki". Zajęcia przykuwające uwagę:


  • Aerial  Yoga – ćwiczenia na specjalnie wzmocnionych szarfach i w hamakach, podczepionych do sufitu.  Asany wykonywanie w zwisie (pozycje odwrócone) mają dobroczynny wpływ na kręgosłup (wydłużenie, odciążenie, uelastycznienie).  Oczywiście nie nadają się dla każdego. Przed pójściem na tego typu zajęcia, radzę Ci zorientować się na konsultacji z lekarzem, czy nie ma żadnych przeciwwskazań w postaci np. dyskopatii.
 
  • HOT  Yoga – ćwiczysz w podwyższonej temperaturze np. w 28-30 stopniach w pomieszczeniu.  Podwyższona temperatura zwiększa mobilność. Temperatura może być niebezpieczna,dla niektórych osób. Uwaga na podwyższone ciśnienie, kłopoty z układem sercowo-naczynionym, problemy z tarczycą, astmatyków, ciążę, menstruację, wiek.
 
  • Acro Yoga – zawiera dużo sekwencji ćwiczonych w parach.  To jak akrobatyka. Oczywiście musisz mieć zdrowy kręgosłup i stawy brak zaburzeń równowagi i koordynacji, zawrotów głowy, ciśnienie w normie. Wiele pozycji wykonywanych w podporach na ramionach i nogach partnera (liczy się bardzo dobra równowaga).
 
  • Joga Dance – tworzenie tanecznej choreografii z sekwencji asan.

Artykuł powstał na bazie: magazynu „ Trainer”  3/2014, str. 12-13

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP