Jak zmienić swoje życie w Nowym Roku? 10 ciekawych propozycji na zmiany:-)




HAPPY NEW YEAR 2017!


Dla wszystkich osób, których życie "utknęło w miejscu", i nie chce ruszyć do przodu.
Dla beznadziejnie smutnych, zniechęconych i myślących o tym, jak wyrwać umysł i ciało z nieustannego pędu za wymykającym się z rąk sukcesem. Jet nadzieja na zmianę życia. Jest nadzieja na przeprogramowanie myślenia oraz dokonanie zmian małymi kroczkami. Przeczytaj uważnie ten  wpis i zacznij działać!

Wiele osób narzeka, że zapisane wraz z nadejściem Nowego Roku postanowienia nigdy nie zostały podjęte. Schowaliśmy kartki ze słowami do szuflady. Wcisnęliśmy je do portfela. Zgubiliśmy gdzieś po drodze, zbaczając z szczerze ustalonej trasy istotnych zmian. Trudno się przyznać. Nadchodzi kolejny rok 2017, a my przypominamy sobie o tym, czego nie zrobiliśmy.

 Jak skutecznie zacząć pracować nad noworocznymi postanowieniami? Jak cieszyć się ich realizacją?
 Przedstawię Ci dzisiaj kilka praktycznych rad, z życia wziętych, niezwykle pomocnych i przede wszystkim PROSTYCH.

KROK 1 - zacznij zmieniać podejście "w głowie"

Nasz świat składa się, nie tylko z działań, lecz przede wszystkim z tego co "wyprodukujemy" w głowie. Z naszego myślenia o sobie, ze sposobu postrzegania świata, podejścia optymistycznego lub pesymistycznego do rozwiązywania problemów oraz podejmowania określonych działań.
Sposób w jaki myślisz o podejmowaniu się zadania, determinuje Twój zapał potrzebny do jego realizacji. Jeśli zaczniesz zmieniać myślenie o tym co robisz na pozytywne, cieszyć się tym a nie denerwować, to wszystko się uda!

Pomyśl, że życie jest jedno i nie warto rezygnować z czegoś ważnego tylko dlatego, że rozbrykana wyobraźnia przedstawia nam niezbyt optymistyczne scenariusze.
 Podejdź do dokonywania zmian z optymizmem. Nie nastawiaj się na niesamowicie jak wielkie efekty. Rób małe kroczki i ciesz się niewielkimi postępami. Obserwuj jak czujesz się realizując postanowienie, i jak pozytywnie zmienia się Twoje codzienne życie i funkcjonowanie w relacjach z innymi ludźmi.

  • Powoli, codziennie, z uporem, myśl pozytywnie o tym co robisz, o dokonywaniu zmian w swoim życiu. Gdy tylko pojawią się negatywne emocji i myśli, pomyśl natychmiast o 3 najważniejszych, optymistycznych działaniach, zmianach, których dziś dokonałaś/eś.
  • Gdy jest ci trudno znaleźć takie zmiany, pomyśl o tym jak fantastyczny jest świat, i dopóki żyjesz wszystko może zmienić się na lepsze. Wiele rzeczy zależy tylko od Ciebie. Masz gdzie mieszkać, masz prąd, wodę w kranie, ciepłe łóżko, w którym możesz się położyć po pracy. Masz jakąś pasję, znajomych, dobrą lekturę do czytania. Jesteś już w lepszej sytuacji niż ludzie uciekający przed konfliktami zbrojnymi. Możesz zacząć działać i zmieniać swoje życie "TU i TERAZ". Ta myśl ratuje nas , gdy nie możemy dopatrzeć się niczego pozytywnego w danej chwili, a uciekamy przed natłokiem pesymizmu z głowach.

KROK 2 - załóż pamiętnik, dziennik

Cokolwiek w ładnej formie, żebyś mogła zapisywać najbardziej istotne zmiany, pozytywne zdarzenia oraz własne przemyślenia. Nie wpisuj tam rzeczy negatywnych. Prowadząc dziennik swoich zmian, postępów, motywuj się w gorsze dni, zapisując pomysły na kreatywne podejście do sprawy, którą się właśnie zajmujesz. W pamiętniku rysuj, zakreślaj na kolorowo to co dla Ciebie najważniejsze. Baw się tym, nie traktując go jak zwykłego organizera. Zobaczysz jak ciekawe może być codzienne życie, i jak twoja praca przynosi efekty!


KROK 3 - Konkretne postanowienia i wdrażanie ich!

Trzymaj się postanowienia i myśl cały czas pozytywnie!

Zmiany oznaczają zwykle podjęcie jakiegoś wysiłku. Wyjście z komfortowej strefy myślenia i działania oznacza stres, związany w obawami " ~ czy coś się rzeczywiście uda zrobić?". A co jeśli się nie uda?
Zmiany pięknie wyglądają na papierze, lecz większość osób rzuca ich dokonanie, poddając się niepotrzebnie obawom i przypuszczeniom związanym z poniesieniem porażki. Nie musi talk być! Po co od razu zakładać, jak skończy się nasza przemiana na lepsze?
Podejdź do dokonywania zmian z optymizmem,. nie nastawiaj się na niesamowicie jak wielkie efekty. Rób małe kroczki i ciesz się niewielkimi postępami. Obserwuj jak czujesz się realizując postanowienie, i jak pozytywnie zmienia się Twoje codzienne życie i funkcjonowanie w relacjach z innymi ludźmi.

PAMIĘTAJ. MYŚL POZYTYWNIE! 


10 ciekawych zmian w życiu
 

1. Rowerem przez miasto - obniż zły cholesterol, zrzuć parę kilogramów, popracuj nad kondycją

Najtrudniej jest ruszyć się z miejsca...

Wyciągnij z piwnicy rower. Zacznij nim wszędzie jeździć. Na zakupy, po dziecko, w dłuższe trasy ścieżkami miejskimi rowerowymi, do pracy (do plecaka spakuj odzież na zmianę, nie wymawiaj się zmęczeniem, potem, rozmazanym makijażem). Umalować i przebrać możesz się tuż przed pracą. Życie jest jedno, warto pokonać lenistwo i zrobić coś, na co już dawno miałaś ochotę. Dokonaj drobnej zmiany nie bojąc się, że coś pójdzie nie tak. Zawsze możesz wrócić do starego i sprawdzonego przyzwyczajenia. Spróbowanie nic nie kosztuje. Zacznij myśleć w ten sposób, zamiast zatruwać umysł pesymistycznymi myślami. Dostrzeż zalety swojej zmiany. Zahartujesz się jeżdżąc rowerem przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Zobaczysz więcej świata, przestrzeni, plenerów miejskich, rekreacyjnych. Poznasz więcej ciekawych miejsc. Po pewnym czasie, nie będziesz miał problemu by wbiec szybko po schodach na drugie piętro.

2. Zmiana sposobu odżywiania się na zdrowszy

Chcesz zmienić dietę? Włączyć do codziennego menu wegetariańskie dania z większą ilością warzyw? Nie chcesz korzystać z usług dietetyka, które i tak są dość drogie? Zacznij buszować po blogach o zdrowym gotowaniu. Zbierać interesujące Cię przepisy, fakty na temat wartości odżywczych danych produktów. Ogranicz podjadanie między posiłkami i zrezygnuj z fast foodów oraz jedzenia, które powoduje u ciebie dyskomforty z trawieniem. Wprowadź 5 posiłków dziennie, jedząc bez przejadania się. Jadasz na mieście, albo w pracy? Zamiast zapiekanki wybierz pełny zestaw obiadowy - zupę i drugie danie z dużą ilością warzyw. Jedz obiad zawsze o tej samej porze. Unikaj długich przerw miedzy posiłkami. Przed pracą zjedz śniadanie. Kolację - ostatni posiłek w ciągu dnia, jedz zawsze przed godziną 20:00. Wprowadź te maleńkie zmiany, a zobaczysz że Twój organizm zacznie funkcjonować o wiele lepiej.


3. Lepsza organizacja dnia

Kup najtańszy kalendarzyk i zapisuj w nim wszystkie sprawy do załatwienia, daty i godziny wyjść, spotkania prywatne oraz zawodowe, wyjazdy i drobne rzeczy do załatwienia. Użyj 3 kolorów :do podkreślania notatek:
  •  zielonego  - dla spraw najmniej istotnych, związanych z prywatnym czasem i relaksem;
  • żółtego - rzeczy którymi musisz zająć się do końca miesiąca i nie są zbyt pilne, ale będziesz musiała je zakończyć;
  • czerwonego - dla najważniejszych priorytetów do zrealizowania w ciągu miesiąca, spraw związanych ze zdrowiem oraz terminami w pracy.
Noś ze sobą mały, podręczny kalendarzyk i zaglądaj do niego codziennie rano.


4. Utrzymanie w domu porządku

Wyznacz sobie dwa dni na wykonanie w domu porządków. Nie musisz spędzać na nich całego czasu. Mogą to być 2-3 godzinki wygospodarowane po pracy lub wcześnie rano w weekend. Ustal te dwa dni precyzyjnie, i trzymaj się postanowienia. Wpisz sprzątanie do kalendarza, jako regularne obowiązki. Nie rezygnuj z powodu natłoku spraw. Podczas sprzątania możemy się odprężyć medytując, czyli nie myśląc o niczym tylko skupiając się na wykonywaniu czynności. Możesz włączyć wtedy ulubioną muzykę, która relaksuje Cię. Podejdź do domowych obowiązków, jak do chwili relaksu tylko dla siebie. Możesz się wtedy wyłączyć, odprężyć, uspokoić wreszcie pędzące myśli. Podejdź do obowiązków domowych w ten sposób, a sam/a zobaczysz, jak szybko wdrożysz swoje postanowienie i jaką satysfakcję sprawi ci utrzymywanie domu w przyzwoitym ładzie, bez potykania się o zbędne rzeczy porozkładane wszędzie dookoła.


5. Czas dla siebie na to co lubisz

Zaplanuj sobie jeden dzień/ pół dnia/ jeden wieczór/poranek, w tygodniu, na robienie TYLKO tego co kochasz.
Wyłącz telefon. Odejdź od komputera i wyłącz go. Oszczędzisz prąd. Weź ulubioną książkę, załóż buty do biegania, wyjmij zestaw kosmetyków do make-up, spokój torbę i matę udając się na sesję jogi, wyjdź do ogródka z aparatem porobić zdjęcia. Cokolwiek lubisz, i daje ci to pełnię szczęścia z zupełnym odprężeniem, rób to w ten jeden dzień, tylko dla siebie. Znikaj z portali społecznościowych, nie sprawdzaj smsów, odetnij się od facebooka. ŻYJ tym momentem, skupiając się w pełni na tym co robisz i lubisz.

NIECH TEN CZAS BĘDZIE TWOIM PRYWATNYM CZASEM.


6. Myśl kreatywnie - ubieraj się kolorowo

Zrezygnuj na miesiąc z czerni. Spróbuj pobawić się własnym wizerunkiem, modą, komponować ciekawe dodatki. Wykorzystaj ubrania z własnej szafy. Wyciągnij stare ozdoby, bransoletki i chusty. Dodaj swojemu codziennemu życiu kolorów! To jakie barwy nosimy na sobie, ma wpływ na to jak o sobie myślimy i jak postrzegamy rzeczywistość. Zastanów się, które kolory lubisz najbardziej i wprowadź je do swojej garderoby. Odetnij się od trendów i czystej elegancji w postaci czerni i szarości. Poeksperymentuj. Pozwól sobie na zastrzyk energii zimą.

7. Pracuj nad asertywnością

Czujesz się zdenerwowany, gdy ludzie nieustannie zwracają Ci uwagę, nawet gdy masz rację? Zamiast się wściekać i wpadać w irytację, tak jak robi większość osób, zacznij pracować nad wewnętrznym spokojem i rozmawiaj z drugą osobą bez odczuwania burzy emocji.  Często ktoś wmawia nam, że zrobiliśmy lub powiedzieliśmy coś, o czym możemy w tej chwili nie pamiętać. Weź zatem głęboki oddech i przypomnij sobie opisywaną sytuację. Jeżeli stwierdzisz, że nic takiego się nie wydarzyło, a Twój rozmówca ma gorszą pamięć niż Ty, wytłumacz mu to na spokojnie, nie obwiniając go błędne rozumowanie. Ćwicz opanowywanie emocji i wewnętrzny spokój codziennie, nie dając się wyprowadzać drobnym rzeczom z równowagi. Postaw się w roli negocjatora, osoby neutralnej, patrzącej na świat z dystansem.


8. Ćwicz cierpliwość

Instalujesz nowe programy, uczysz się ich obsługi, z lubością i wypiekami na twarzy serfujesz po internecie? A może stoisz w korku, patrząc jak wielkie krople deszczu spływają po przedniej szybie auta.. Podliczasz, przeliczasz, przepisujesz cyfry...Mijają godziny, a Ty nie posunęłaś się do przodu ani o krok. W necie coś nie wyskakuje, coś się źle zakodowało. Krople, korki, korki, krople, fioła można dostać! Cyferki pieką w oczy, kłują jak igiełki, mam DOŚĆ!!!
Czujesz jak przerasta Cię wykonywanie mozolnych, drobnych czynności, od których w dzisiejszym świecie nie uciekniesz. PO prostu musisz je opanować, musisz w nich uczestniczyć, tak jak w miejskim rytuale korków ulicznych. Czujesz kompletny brak sił.

ĆWICZ CIERPLIWOŚĆ.

Zacznij od małych rzeczy i rób coś dopóki się nie uda. Jeśli jest zbyt trudne, i zajmuje za dużo cennego czasu, możesz z tego zrezygnować. Lecz jeżeli naprawdę Ci na czymś zależy
 (np. dopracowaniu graficznego wizerunku bloga, prawidłowej instalacji programów wraz z nauką ich obsługiwania, zrobieniu wreszcie perfekcyjnego zdjęcia, tworzeniu pięknych rysunków), po prostu musisz działać i nie odpuszczać, nawet gdy masz gorsze dni. Masz monotonną pracę? Cyfry zlewają się po piątej godzinie analizowania danych, przed oczami? Uspokój nerwy i podejdź do zadania zupełnie inaczej. Pomyśl, że to tylko praca, i musisz z czegoś żyć. Zaplanuj sobie coś fajnego po powrocie do domu, każdego dnia, i ciesz się tym od rana, pielęgnując w umyśle pozytywne myślenie. Dzięki takiemu myśleniu nauczysz się pozostawać spokojny w pracy, i będziesz miał większą motywację do lepszego jej ukończenia, bo po pracy czeka na Ciebie coś co lubisz (hobby, wyjście do kina, książka, wyjście na zajęcia sportowe, wizyta w ulubionej knajpie, układanie puzzli, malowanie obrazu, coś co lubisz i całkowicie się przy tym odprężasz).


9. Ucz się nowych rzeczy

Rzuć sobie wyzwanie. Naucz się zupełnie nowej rzeczy, czegoś co do tej pory było dla Ciebie absolutną abstrakcją. Nie musisz iść na kurs, wystarczy, że pobuszujesz w internecie po blogach związanych z interesującym Cię tematem, kupisz książki do samodzielnej nauki.
Zaplanuj sobie 2 godzinki 2 x w tygodniu, na poświęcenie czasu zupełnie nowym umiejętnościom. Nie ważne co to będzie. Ważne, że podejmiesz wyzwanie poznania czegoś zupełnie nowego! Zmobilizujesz mózg do kreatywnej pracy!

10. Naucz się wyciszać umysł

W jodze w tym celu używamy medytacji, lecz nie nadają się one dla każdego, zwłaszcza gdy odczuwasz niepokój. Możesz natomiast, nauczyć się wyciszać pędzące myśli cokolwiek robisz.
Naucz się nie myśleć o niczym. Ignoruj pędzące przez umysł myśli i zmartwienia.
 Skup się na tym co widzisz bez zastanawiania się i analizowania tego. Pozwól zapatrzeć się sobie w jeden punkt, bez myślenia o czymkolwiek. Pozwól mózgowi "zawiesić się" na moment a ciału rozluźnić. Nie pędź ciągle przed siebie. Powoli zacznij ignorować natłok myśli podczas pracy, przypominając sobie stany relaksu i koncentrując się na jednej, wybranej czynności bez rozpraszania. Nie myśl o przyszłości, ani o tym co się już zdarzyło. Jesteś "Tu i Teraz - SO HUM". I to jest ważne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP