Pilates pozycje wyjściowe - technika

   Dzisiaj pokażę ci absolutne podstawy. Pozycje wyjściowe  w pilates oraz dwa podstawowe warianty ćwiczeń (crunch i most - "pilates shoulder bridge).
Pozycje te stosuje się nie tylko w zajęciach pilates. Są one bazą do ćwiczeń w każdym treningu. Dobrze jest ćwiczyć prawidłowe ustawianie się w domu przed lustrem i co pewien czas wracać do najprostszych, bazowych treningów, na których skupicie się wyłącznie na poprawnej technice wyjściowej do każdego ćwiczenia.Okaże się wtedy, że wykonując coraz bardziej zaawansowane wersje ćwiczeń często gubimy gdzieś po drodze prawidłowe ustawienie ciała i precyzję. Łatwiej nam będzie później skorygować nabyte błędy.

Wszystkie istotne wskazówki zebrałam na zdjęciach oszczędzając Wam wgryzania się w długaśny tekst. W razie wątpliwości oraz pytań piszcie.










Dwa siady jako pozycje wyjściowe do zgięć bocznych.  
Skrzyżny - wersja dla osób początkujących albo tych, które unoszą jedno biodro podczas próby utrzymania równowagi w sianie płotkarskim.
Siad płotkarski - dla osób nie czujących żadnych dyskomfortów w obrębie stawów biodrowych. Obydwie nogi ugięte w kolanach. Ciężar ciała rozłóż równomiernie pomiędzy obydwie strony miednicy. Stopa z przodu oparta nad kolanem drugiej nogi. Stopa z tyłu ułożona jak najbliżej pośladka.

  NA dzisiaj starczy. W części drugiej pokażę Wam proste ćwiczenia wychodzące od każdej pozycji. Będziecie mogli zmontować z nich krótki trening dla dobry zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych wracających do treningów stabilizacji.

CZYSTEK pod lupą!


Czystek - modny ostatnio na rynku produktów naturalnych...

Swoją popularność zawdzięcza nieprzeciętnej ilości polifenoli. Zawiera ich więcej niż czerwone wino ( mówimy o winie bez siarczynów!). Polifenole są przeciwutleniaczami czyli posiadają właściwości antyoksydacyjne - neutralizujące wolne rodniki. 
Skutecznie likwidują stany zapalne, chronią organizm przed nowotworami, obniżają poziom LDL (zły cholesterol), działają bakterio i grzybobójczo wspierając nasz układ odpornościowy, działają antyalergicznie. 
   Czystek jest zatem fantastycznym suplementem diety. Ostatnio sporo osób zachwyciło się czystkiem i stosuje go namiętnie pijąc 3-4 x dziennie (nawet do każdego posiłku) jako produkt główny - leczniczy, ale on lecz sam w sobie nie jest w stanie wyleczyć nas z każdej przypadłości. Pamiętajmy, że każde zioła są dodatkiem wspomagającym prawidłowo ułożone żywienie bądź dietę, które należy skonsultować ze specjalistą w wyjątkowych przypadkach. 



 Sposób zaparzania na zdjęciu poniżej. Zdecydowałam się kupić czystka w aptece. To moje pierwsza porcja. Ostatnio sama miałam problemy z moją nową, sportową (siła, masa, crossfit - wracają późną jesienią!) rozpiską żywieniową. Zbyt dużo było w niej  produktów obciążających żołądek. Okazało się, że znaczna część odżywek białkowych oraz jedzenie orientalne z dużą ilością przypraw, jest nie koniecznie dla mnie wskazane. Postanowiłam sama wypróbować jego "oczyszczające" działanie na sobie. Ponoć skutecznie wspomaga problemy z nadkwasotą oraz przeciążonym żołądkiem (czystek przywraca równowagę naszej naturalnej florze bakteryjnej w jelitach) . Zobaczymy!

   Czystka miała przyjemność skosztować pierwszy raz na Jodze na Foksal ( konkretnie po zajęciach na
Brackie), gdzie można napić się ziołowo-owocowych herbatek tuż po zajęciach i odpocząć w przestronnym holu. Jego smak nie jest rewelacyjny, także osoby które nie lubią zielonej herbaty mogą mieć z nim problem, ale zawsze można pokombinować z dodaniem odrobiny miodu.

Jak wyżej wspomniałam, to moja pierwsza przygoda z CZYSTKIEM. Efekty opiszę na Moich asanach.
Mam nadzieję, że poprawi się również moja cera, która bywa kapryśna zwłaszcza o tej porze roku. Będę go również testowała na mojej siostrze, które ma problemy z trądzikiem i zobaczymy, czy jego działanie wspomagające leczenie się sprawdzi.




Kilka faktów o CZYSTKU

Cistus -  rodzaj zimozielonych krzewów/ półkrzewów liczący ponad 50 gatunków roślin (gatunki te łatwo tworzą mieszańce międzygatunkowe).
Wysokość - 60 - 100 cm. Kwiaty w barwach - biały-różowy-purpurowy. 
 Roślina rosnąca "na dziko" w Azji Zachodniej i basenie Morza Śródziemnego. W Polsce tylko uprawiana.
Możesz uprawiać go w domu - wskazówki tutaj uprawianie czystka << KLIK>>







                               
                                         *                  *                  *

Stabilizacja - miednica - trening mocnego brzucha!


    Marzysz o maksymalnych efektach uzyskanych po każdym treningu? Chcesz nauczyć się prostej techniki, która umożliwi Ci precyzyjną pracę na zajęciach i mocną kontrolę napięcia mięśni brzucha? Chcesz szybko uzyskać wyraźne spłaszczenie się dolnej części brzuszka pod pępkiem?
  Mam dla Ciebie fajny trening, bazujący na prostych zasadach pilates. Ten trening nauczy Cię stabilizować miednicę i utrzymywać prawidłowe napięcie mięśnia poprzecznego brzucha podczas wykonywania każdych ćwiczeń, czym przyczyni się do uzyskania przez Ciebie lepszych efektów.



    Sam trening jest prościutki. Nie przekracza nawet 20 minut. Przed rozpoczęciem części głównej robisz 5-cio minutową rozgrzewkę.Na zakończenie rozciągasz następujące grupy mięśni:
  • czworogłowe (przody ud)
  • pośladki
  • kulszowo-goleniową
  • biodrowo- lędźwiową
  • wewnętrzne strony ud
  • plecy + barki
  • klatkę piersiową
  • szyję

 TRENING:




 Ćwiczenia: 
  • sprzęt - mata, duża piłka
  • ilość powtórzeń - 8-10 x w każdym ćwiczeniu 
  • wyjątek - roll up - 3x ; syrenka - po 3 x na każdą stronę ; "setka" w pozycji stojącej/klęku - 100 machnięć ramionami ( 5 na wdechu/ 5 na wydechu = 100 ruchów); wznosy ramion w pionie - 4 do 6 x
  • Podczas wykonywania brzuszków nie patrz w sufit. Wydłuż szuję- szyja idzie w linii kręgosłupa - jest lekko wygięta w łuk a podbródek jest opuszczony do mostka. Wzrok kierujesz między kolana po skosie (NIE w sufit-- to grozi uszkodzeniem odc. szyjnego kręgosłupa na dłuższą metę).

1. mobilizacja miednicy - ustawienie neutralne
Przechylasz miednicę w tył i w przód (kciuki na kolcach biodrowych, czubki palców na spojeniu łonowym) w leżeniu na macie. Szukasz neutralnej pozycji (opis patrz infografika powyżej).


2. Unoszenie nogi w górę do pozycji stołu 
( kąt 90st w stawie kolanowym - kolano nad biodrem).
Wdech- wciągnij brzuch, unieś nogę. Wydech odłóż, zmiana.


3. Przygotowanie do "setki"
Wznos obu nóg - utrzymanie pozycji do 4 s (powtórz 8-10x)


4. Zwykłe brzuszki
Z nogami uniesionymi do pozycji stołu - kąt 90st.


5. Suitcases
Wznos klatki piersiowej (mocne spięcie mięśni brzucha) z jednoczesnym zbliżaniem kolan do czoła ( odrywasz kość ogonową od maty - miednica lekko w górę.


6. Most na piłce 
Stopy, częściowo łydki tuz nad stawem skokowym, leżą na piłce,  (stopy na szerokość bioder), roluj kręgosłup w górę z pozycji "imprinting" (patrz infografika powyżej).

Przy okazji kawałek ostatniego ćwiczenia ;-DD roll up/ Ty koncentrujesz się na moście.

7.* - wersja łatwiejsza - most na macie (stopy na szerokość bioder), roluj kręgosłup w górę z pozycji "imprinting" (patrz infografika powyżej)




8. Odrywanie piet z pozycji mostu
Wyjdź do pozycji mostu (barki, tułów, uda kolana w jednej linii). Wdech -wciągnij  brzuch (patrz inforgrafika powyżej)  i oderwij prawą pietę. wydech doklej piętę, Wdech wciągnij brzuch oderwij lewą piętę, wydech opuść. Podczas ćwiczenia utrzymuj miednicę stabilną bez przechylania (kołysana) na boki.To trudne zadanie a tak niewinnie wygląda;-D.


9. "Skośne" brzuszki
Miednica lekko pochylona do tyłu z neutralnej pozycji.
Ruch spięcia i skrętu po skosie na wydechu.


10. Nożyce nogami w pionie (rotacja nóg- rotacja piłki)

 - piłka mocno ściskana kostkami i wewnętrznymi stronami podudzi.
 Brzuch wciągnięty.



11. double leg stretch 
-przenoszenie piłki z rąk między wyprostowane nogi - opust nóg i ramion z piłka lekko za głowę, jednocześnie.
Lędźwia mają cały czas kontakt z matą. Nie schodź nogami za nisko - utrzymuj stabilną miednicę - bez kołysania na boki.


12. Mobilizacja miednicy w klęku podpartym
Ustawiasz miednicę w pozycji neutralnej w klęku podpartym.
Klęk podparty- ramiona pod barkami na odblokowanych łokciach, palce rak rozłożone.
Kolana ustawione pod biodrami.
Wykonujesz delikatne przodo i tyłopochylenia miednicy, szukając neutralnej pozycji. Odcinek piersiowy pleców się nie rusza, starasz się wyizolować tylko ruchy samej miednicy.


Po delikatnej mobilizacji miednicy wykonaj "cat stretch"- wyginasz kręgosłup w łuk idąc kręg po kręgu od kości ogonowej do szyi - ostatni rozluźniona głowa opada między ramiona. Ruch odwrotny wykonujesz też od kości ogonowej - kręgosłup prostujesz tylko do neutralnego ułożenia. Zobacz filmik.

13. shell stretch- pozycja dziecka
siadasz na piętach, ramiona swobodnie z przodu, kolana rozstaw szerzej.


14. Double leg circles - ćwiczenie dla osób  zaawansowanych
Jeżeli nie miałeś/aś z nim styczności lub nie potrafisz go wykonać, pomiń to ćwiczenie.
Zaczynasz od neutralnego ustawienia miednicy w leżeniu. Nogi wyprostowane. Wdech- wciągasz brzuch i unosisz do pionu nogę, wydech zacznij odwodzić nogę po kole, na zewnątrz, wdech - przywódź - wracasz do wewnątrz - zrób 3 powtórzenia i zmień kierunek ruchu (ruch krążenia w stawie biodrowym) - zrób 3 powtórzenia. Twoje biodro będzie delikatnie kołysało się za ruchem nogi (nie usztywniaj miednicy mocno) ale miednicę utrzymujesz stabilną, czyli nie unosisz bezwładniej przeciwnego kolca biodrowego. Zmiana nóg na bezdechu i znowu powtarzasz cały cykl drugą nogą.




 Całość











15. syrenka
Usiądź w siadzie skrzyżnym. Plecy proste, brzuch wciągnięty.
Dłonie po obydwóch stronach tułowia.
Rozciągasz prawy bok przenosząc po łuku prawe ramię nad głową, głowa idzie w linii kręgosłupa.Zmiana strony. Zrób po 3-4 powtórzenia na obydwie strony.




16. Roll up
Ćwiczenie pomijają osoby mające problemy z odcinkiem lędźwiowym pleców.
Ewentualnie możesz rolować się tylko do granicy piersiowego z lędźwiowym (nie wchodząc na lędźwie) i siedząc na krześle (stabilnie), jeśli znasz swoje możliwości.

Wdech- wciągnij brzuch, Wydech idziesz od głowy (podbródek do mostka) kręg po krętu w dół. Nogi proste lecz na odblokowanych kolanach, Nie wypychaj pupy w tył, trzyma cię wciągnięty brzuch.




17 - rozluźnianie szyj
Finał - pion, stopy wygodnie rozstaw, utrzymuj neutralne krzywizny kręgosłupa oraz neutralne ustawienie miednicy. Możesz to ćwiczenie wykonywać w siadzie skrzyżnym na macie bądź w siedzeniu na krześle.
Podbródek kierujesz do mostka i delikatnie przenosisz po łuku dołem- ruch musi być płynny, niewielki i całkowicie naturalny (bez tarcia, mrowienia czy odchylania głowy w tył). Zrób 4-5 powtórzeń w obydwóch kierunkach.




                                                                 *               *              *


Opracowywałam ten wpis równo 5 godzin. Testujcie, ćwiczcie, bawcie się dobrze!
Wpis będzie obecny na blogu przez tydzień jako artykuł główny.
Ja mam wolne;-))
Ty bierz się za brzuszki!


Zastrzyk "zielonych" witamin

Zielony koktajl z cynamonem

   Qulinarny "wynalazek" z ostatniej chwili. Koktail, który osłodzi Ci każdy moment dnia. TO zastrzyk "zielonych" witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu zimą.


Składniki:
  • 2 banany
  • roszpunka - dowolna ilość
  • mandarynki - 1-5 sztuk
  • cynamon i imbir - 1/2 łyżeczki
  • sok pomarańczowy (bez cukru)





SMACZNEGO!

Pług - świeca - stanie na głowie ---- wrażenia

   Czyli jak udało się pokonać własny strach. I wreszcie świat "wywrócił się" do góry nogami w kontrolowany sposób! Chciałabym opisać Wam pewien moment, w którym zmienia się podejście do życia, zdecydowanie na bardziej optymistyczne. Moment przełamania się.

   Jak świat szeroki i oceany głębokie, od zawsze bałam się stanąć na rękach przy  całkowicie wyprostowanych ramionach. Po pierwsze nie mogłam się przemóc z uniesieniem drugiej nogi w kluczowym momencie wchodzenia do pozycji przy ścianie. Po drugie, jak tylko świat stawał mi "do góry nogami", zaraz odczuwałam silną potrzebę oparcia stóp z powrotem o podłogę. Po trzecie bałam się, że moje kruche dłonie nie wytrzymają uniesienia 53 kg wagi. Bałam się o nadgarstki, bałam się o szyję, nie mogłam "wywindować" nóg do góry i nikt mi w tym nie mógł pomóc.Wierzyłam w mity. Nie pomagały nawet treningi "Skazanego na trening" oraz miła zachęta ze strony trenerów na siłowni. Do czasu...

   Dzisiaj się przełamałam. Było trudno, chociaż coś pchało mnie mocno do celu. Nie chciałam już dłużej pielęgnować obaw o własnej słabości. Wycofywać się. Od dłuższego czasu coś się w moim  życiu kotłuje. Szukam własnego miejsca w świecie, własnej ścieżki i dlatego wybrałam jogę zamiast dalszego parcia na sporty siłowe. Nie chcę się już siłować z własną naturą. Nie chcę żyć w "wypomadowanym" świecie szpanerskich siłowni. Szukam autentyczności w dyscyplinie sportu, fitness czy filozofii (są różne określenia dla różnych aktywności fizycznych). Nie chcę rywalizować i brnąć dalej w ten szaleńczy wyścig do fizycznego celu.  Takie rywalizowanie nie wyzwala we mnie prawdziwej energii pomagającej w osiągnięciu czegoś czego bardzo pragnę.
Świeca
                      
     Jakiś czas temu koleżanka poleciła mi fantastyczną  Akademię Jogi i Harmonijnego Rozwoju (Foksal oraz Bracka). Znalazłam tam niesamowity klimat (spokój, wyciszenie, odprężenie, prawdziwą harmonię) a przede wszystkim ludzi, którzy tworzą tą szkołę -  cudownych nauczycieli jogi.

  Dzisiaj stanęłam na głowie dzięki Joannie, która jakimś zupełnie niesamowitym sposobem wprowadziła mnie do pozycji, czysto technicznie, pilnując i asekurując podczas każdej sekwencji ruchu.Wytrzymałam dłużej niż 30 s. Uniosłam ciężar cielska i ciężar strachu rozproszył się na zawsze.

Zrozumiałam jedno.

    Nauka wraz z drobnymi postępami to prawdziwa radość, która rozpiera cię dając autentyczną pozytywną energię w Twoim życiu. Ta radość jest ważniejsza od rywalizacji. Rywalizacja tłamsi 100 % Twoich możliwości. Podnosi adrenalinę, która zabija prawdziwą koncentrację i wyciszenie.
Skupienie na płynności ruchu, odczuciach płynących z Twojego ciała oraz siła Twojego umysłu z jaką kontrolujesz świadomie każdy etap ruchu w asanie. 
W doskonaleniu tej kontroli ruchu, płynności oraz pięknie całego procesu, kryje się prawdziwa satysfakcja z praktykowania dowolnej dyscypliny sportu, aktywności fizycznej lub ćwiczeń.
                         
                         
  Pług



Najlepiej położyć barki na dwóch złożonych na 1/4 kocach. Głowa znajduje się na podłodze/macie.
Z pługa wychodzisz do świecy unosząc najpierw jedną nogę i powoli dołączając drugą - pionowo w górze. 
Dłonie kładziesz na plecach nad nerkami i pod dolnymi krawędziami łopatek. 
Łokcie wkładasz w pasek - pętlę, tak by nie uciekały na zewnątrz- znajdują się równolegle do siebie.

 Z pozycji pługa przechodzisz do świecy



















   Na razie nie pokażę Wam jeszcze stania na głowie na blogu. Napiszę o tym w odpowiednim momencie, kiedy będę już potrafiła spokojnie wchodzić w tą pozycję. Gdy stanie się ona dla mnie tak naturalna jak płynny oddech dla biegacza mknącego przez łąki, parki, miejskie ścieżki...


TO początek drogi. 
Początek praktyki. 
W życiu nic nie dzieje się szybko. 
Do dobrych, cennych rzeczy dochodzimy powoli i cierpliwie.


Rozgrzewka przed "domową" jogą


   
Chodzę do szkoły jogi . Dbam o zdrową praktykę. Czasami mam jednak taki dzień, gdy wolę zostać w domu i poćwiczyć jogę z ulubionymi instruktorami na Youtubie.  Do najlepszych (najbardziej profesjonalnych kanałów, na których znajdziecie pełne sesje jogi, należą (ocena subiektywna;-):





   Niestety ćwicząc w domu odczuwam pewien deficyt rozgrzania mięśni. Na filmikach część wprowadzająca do całej sesji jogi bywa niedostatecznie długa (stawy nie lubią skrzypieć, podczas praktyki asan muszą „chodzić” idealnie, płynnie). 


   Bazując na ulubionych pozycjach mobilizujących (joga) stawy i mięśnie do ruchu oraz pewnych ćwiczeniach pilates, ułożyłam własną, małą choreografię rozgrzewającą ciało przed domowym treningiem jogi. Każdy z nas ma swoje ulubione ćwiczenia rozgrzewające, takie które są dla Was całkowicie naturalne i poruszają stawy w ich indywidualnym zakresie, stopniowo przygotowując Wasz organizm do wzmożonej pracy. W pochmurny dzień  z nagłymi skokami ciśnienia, warto ułożyć sobie swój własny, spokojny  zestaw, pomagający w przezwyciężeniu oporu psychicznego przed ćwiczeniami.

Podczas mojej rozgrzewki wszystkie ruchy dobywają się płynnie i na zasadzie "przeciągania się", tak jak to robisz tuż po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka rano.

Rozgrzewka przed jogą I


Rozgrzewka przez jogą II


Pilates - rolling like a ball - masaż pleców


Rozgrzanie szyi oraz stretching ramion

Podczas rozgrzewki szyi, przetaczasz głowę skierowaną podbródkiem do mostka ( w dół - włóż dłoń złożoną w pięść pod podbródek i oprzyj go na niej delikatnie wydłużając szyję - tak jak w pilates, wyobrażasz sobie,że masz jabłko pod brodą. Przetaczasz (kierujesz ) prawe ucho do prawej pachy, potem delikatnie idziesz po łuku do centralnego punktu i kierujesz lewe ucho do lewej pachy.



Krótka sekwencja - chaturanga dandasana - pies z głową w górę - pies z głową w dół



* * *

Urocze popołudnie – zobaczcie jak można zamienić każdy dzień w dobry dzień.

Zdjęcia - uwielbiam fotografować niebo i  drzewa.



Domowy relaks w wannie po sesji. Najlepsze jest mydło naturalne – tutaj borowinowe z dodatkiem kawy.




Jedzenie – coś zielonego, coś czerwonego oraz promocja na orzechy nerkowca i brazylijskie w Lidl. Wszystkie paczki po ok. 8zł. Niestety jak to z promocjami bywa, trzeba było się bić o te specjały…





Zdrowe klimaty w kuchni.
Surówka z marchwi, jabłka, spryskana odrobiną soku z cytryny, z łyżeczką oliwy z oliwek oraz szczypta pieprzu. Zawsze się sprawdza na szybki, zdrowy obiad. Doskonale pasuje do wszystkich dań.



Naturalne kakao:
  • kakao Wedla - łyżka
  • cynamon
  •  imbir - korzeń
  • wanilia- laska 
Bogactwo magnezu oraz żelaza.



Len mielony (opakowanie 3, 99 Biedronka) - źródło dużej ilości białka - do batoników, wypieków, owsianki, sałatek - można wykorzystać w posiłku po treningu. Polecam wegetarianom i weganom.



Przeczytane powieści. Doskonałe materiały do szlifowania języka angielskiego.


 Jestem miłośniczką starych Science fiction ( od lat 50 tych do późnych 80-tych). Powstawały wtedy najlepsze książki. Nie jakaś tam "kaszana" z zombie, tylko powieści z etycznym morałem."Ślimak na zboczu" początkowa trudny "do przebrnięcia" (przedziwne opisy sytuacji oraz niespotykane słownictwo), powoli odkrywa całą prawdę o każdym systemie totalnym oraz zgubność ludzkiego absurdalnego myślenia.

Czasami lubię powieści obyczajowe - Lucy Diamond "Bar na plaży". Fabuła ukazuje pogoń za marzeniami oraz co wspaniałego może się zdarzyć jeśli tylko zdecydujemy się je zrealizować.
Angielski. Słownik PONS. Najlepszy na rynku. Gazetki do nauki j.angl. Tematyczne. Zawierają artykuły z przetłumaczonymi słówkami. Wolę je czytać jadąc autobusem niż tracić czas na kobiece piśmidła.

Tym pogodnym akcentem kończę dzisiejszy dzień. A Wam życzę dobrej nocki!

TOP